Suomen Holstein Klubi

Pδivitetty 01.09.2014

Nuorten Holstein

Nuorten Holstein


NUORTEN KASVATTAJIEN KILPAILUN TULOKSET, MUURIKKI 22.-23-8.2014 Kitee

 

Yhteistulos (klippaus,tietokilpailu ja kehä)

1. Heikki Vanhatalo s.1995 – Vanhatalon Sid Indis 90 p

2. Meri Nissilä s.1995 – Vanhalan Lauthority Kylie 86 p

3. Amanda Tiiri s.1996 – Hanhisaaren Stanleycup Kristal-Beth Et 85 p

4. Juho Vanhatalo s.1992 – Vanhatalon Denzel Kiltti 72 p

5. Suvi Mertanen s.1996 – Savinnan Kaamos 70 p

6. Antti Vanhatalo s.1996 – Vanhatalon Sid Marianne Gwyneth 64 p

7. Sini Ylönen s.1998 – Vehkalahden Kuumapuuma Et 49 p

8. Vilhelmiina Kuusela s.1998 – Saarenmaan Kimara 37 p

 

 

 

Kehäosuus, max 55 pistettä:

1. Amanda Tiiri 53 p

2. Heikki Vanhatalo 51 p

3. Meri Nissilä 50 p

4. Suvi Mertanen 46 p

5. Juho Vanhatalo 42 p

6. Antti Vanhatalo 38 p

7. Sini Ylönen 24 p

8. Vilhelmiina Kuusela 20 p

 

Klippaus, max 30 pistettä:

1. Heikki Vanhatalo 28 p

2. Meri Nissilä 26 p

3. Amanda Tiiri 23 p

4. Antti Vanhatalo 22 p

5. Juho Vanhatalo 21 p

6. Suvi Mertanen 18 p

7. Sini Ylönen 16 p

8. Vilhelmiina Kuusela 10 p

 

Tietokilpailu, max 15 pistettä:

1. Heikki Vanhatalo 11 p

2. Meri Nissilä 10 p

3. Sini Ylönen 9 p

    Amanda Tiiri 9 p

    Juho Vanhatalo 9 p

6. Vilhelmiina Kuusela 7 p

7. Suvi Mertanen 6 p

    Antti Vanhatalo 6 p

 


Ammujaiset 2012 Okra-näyttelyn yhteydessä 6.7.2012

 

JUNIORHANDLER CHAMPION: Iiris Nissilä

Kuva: Eija Räikkönen

VARACHAMPION: Antti Vanhatalo

Kuva: Eija Räikkönen

KUNNIAMAININTA: Aamos Taivalmäki

Kuva: Sari Vanhatalo

 

VUODEN 2012 SHOWMANSHIP-TAITAJA:  Maiju Pajula

Kuva: Eija Räikkönen

 

VUODEN 2012 SHOWMANSHIP-TAITAJAKILPAILUN TULOKSET

KOKONAISKILPAILU:

1. MAIJU PAJULA, 24,9 PISTETTÄ

2. KAROLIINA NIEMINEN, 23,95 PISTETTÄ

3. AMANDA TIIRI, 22,3 PISTETTÄ

4. MINTTU PAJULA, 20,35 PISTETTÄ

5. MATILDA MÄKI-ARVELA, 18,35 PISTETTÄ

OSAKILPAILUJEN VOITTAJAT:

PESU: MAIJU PAJULA 5 PISTETTÄ

KLIPPAUS: AMANDA TIIRI 5 PISTETTÄ

SELKÄLINJA: AMANDA TIIRI 5 PISTETTÄ

TUOMAROINTI: MAIJU PAJULA 5 PISTETTÄ

TEORIAKOE: KAROLIINA NIEMINEN 3,95 PISTETTÄ

 

JUNIOR HANDLER-TULOKSET

Tuomari Alan Timbrell

Luokka 1; vuonna 2004-2006 syntyneet

1. Simeon Kavander

2. Sakari Kasvala

3. Viivi Iivarinen

4. Ville Katara

5. Janne Katara

Luokka 2; vuonna 2002-2003 syntyneet

1. Amanda Mäki-Arvela

2. Ella Virtanen

3. Veera Iivarinen

4. Lotta Saarelainen

5. Laura Jaala

6. Roosa Kemppainen

7. Hanna Bäckman

8. Iida Hietaharju

9. Vihtori Kasvala

10. Alva Enqvist

11. Leevi Weckström

12. Lotta Eskonen

Luokka 3; vuonna 2000-2001 syntyneet

1. Aamos Taivalmäki

2. Salla Vakkilainen

3. Kiia Iivarinen

4. Iida Mäki

5. Josefiina Kavander

6. Siiri Suonpää

7. Liina Bäckman

8. Marja Kaleva

Luokka 4; vuonna 1998-1999 syntyneet

1 . Iiris Nissilä

2. Eero Vanhatalo

3. Karoliina Nieminen

4. Minttu Pajula

5. Eeva Pohto

6. Siiri Lumme

7. Justiina Kavander

8. Emma Falin

9. Sini Ylönen

10. Alina Suonpää

11. Minna Jaala

12. Miia Hietaharju

13 Heli Tikkanen

14. Hanna Mäkinen

Luokka 5; vuonna 1996-1997 syntyneet

1. Antti Vanhatalo

2. Lilli Laiholahti

3. Maiju Pajula

4. Amanda Tiiri

5. Anna-Leena Kivilahti

6. Helmiina Kavander

7. Kristina Kuortti

8. Janita Hottinen

9. Suvi Mertanen

10. Oona Taivalmäki

11. Emilia Kourimo

Luokka 6; vuonna 1994-1995 syntyneet

1. Heikki Vanhatalo

2. Eeva Linnainmaa

3. Anna Lehtinen

4. Kaarina Jyrkinen

5. Janina Suokas

6. Meri Nissilä

7. Emmi Rantala

8. Matilda Mäki-Arvela

9. Anu Arpiainen

10. Tuike Hyötyläinen


Mustiala Handler-2011 TAMMELASSA 27.8.2011

Tuomari: Salla Rautio, Lammi


Junior Handler Champion: Iiris Nissilä & Vanhalan Haniliini

 

Tsemppari palkinto: Marja Kaleva, Jokioinen

 

Luokka 1 2002-2006 syntyneet
1. Roosa Kemppainen & Lohenojan Inkeri, Hausjärvi
2. Leevi Weckström & Lohenojan Ingles, Nurmijärvi
3. Emmi Kavenius & Ojaniityn Iina, Askola
4. Karri Nissilä & Isadora, Kouvola

Luokka 2 2000-2001 syntyneet
1. Aamos Taivalmäki & Savinnan Inkalilja, Ikaalinen
2. Josefiina Kavander & Riitmaan Ingrid, Sauvo
3. Marja Kaleva & Imbi, Jokioinen
4. Elsa Kavenius & Vakkamäen Hellä, Askola
5. Salla Vakkilainen & Lohenojan Ismeralda, Hyvinkää
6. Roope Kemppainen & Lohenojan Ingles, Hausjärvi

Luokka 3 1998 syntyneet
1. Iiris Nissilä & Vanhalan Haniliini, Kouvola
2. Justiina Kavander & Riitmaan Inkivääri, Sauvo
3. Karoliina Nieminen & Ninan Ilopilleri, Marttila
4. Siiri-Sofia Lumme & Pakasen Estella, Nurmijärvi
5. Minttu Pajula & Savinnan Inkalilja, Alastaro
6. Sini Ylönen & Scientific Honey Coco ET, Espoo

Luokka 4 1996-1997 syntyneet
1. Helmiina Kavander & Riitmaan Heather, Sauvo
2. Valtteri Änkö & Änkön Haltiatar, Ikaalinen
3. Kristiina Kuortti & Kuortin Inkeri ET, Ikaalinen
4. Oona Taivalmäki & Wiethegen Eleonor Red ET, Ikaalinen
5. Maiju Pajula & Savinnan Enya,
  Alastaro
6. Emilia Kourimo & Insukka,
  Salo

Luokka 5 1993-1995 syntyneet
1. Outi Virtanen & Wiethegen Eleonor Red ET, Ikaalinen
2. Meri Nissilä & Vanhalan MickeyHeatBreaker, Kouvola
3. Anna Lehtinen & Hyacinth, Tammela
4. Eeva Linnainmaaa & Hokadi, Hämeenkyrö

Showmanship
1. Sari Änkö & Änkön Haltiatar, Ikaalinen
2. Sanna Savikko & Savinnan Enya, Ikaalinen

HIEHO AGILITY:

  1. Iiris Nissilä, Kouvola
  2. Valtteri Änkö, Ikaalinen
  3. Anna Lehtinen, Tammela
  4. Karoliina Nieminen, Marttila
  5. Sini Ylönen, Espoo


Kauniki 2011 Pellossa 14.8.2011

 

Junior Handler Champion

Lotta Röyttä, Oulainen - Hilma

 

TULOKSET:

Sarja I: 2001-2006 syntyneet

1. Liisa Röyttä, 2003, Indira

2. Taru Röyttä, 2001, Imu

3. Leevi Repo, 2001, Irish Coffee ET

4. Milla Nieminen, 2003, Kummun Ilo

SISUPALKINTO: Taru Röyttä, 2001, Imu

 

Sarja II: 1997-2000 syntyneet

1. Minna Niskakoski, 1997, Koivikon Histran

2. Moona Repo, 1999, Hämy

3. Marianne Koivumaa, 1998, Kummun Ennätys

4. Rea Korkatti, 1998, Imu

SISUPALKINTO: Rea Korkatti, 1998, Imu

 

Sarja III: 1993-1996 syntyneet

1. Lotta Röyttä, 1993, Hilma

2. Pipsa Pallari, 1993, Haamu

3. Jannika Keränen, 1993, Emäntä

4. Maria Virta, 1996, Hämy

5. Mari Hulkkonen, 1993, Ehtoisa

6. Johanna Tirroniemi, 1995, Imu

SISUPALKINTO: Pipsa Pallari, 1993, Haamu


Farmari 2011 Porissa 2.7.2011

 

Junior Handler Champion

Heikki Vanhatalo, Siikainen - Rounion Senior Elisabeth

Junior Handler Varachampion

Sannasisko Äijö, Lavia - Äijön Henrika

Kunniamaininta

Aamos Taivalmäki, Ikaalinen - Vauhkon Helle

 

Tuomari Duncan Hunter, Englanti

                                                                      

                                                                                               

2006-2004 SYNTYNEET                                                     

 

1. Aikio Tanner, Teuva - AT. Ilmapallo                   

2. Viivi Iivarinen, Nilsiä - Rounion Ipas                    Sisu-palkinto

                                                                                               

2003 SYNTYNEET                                                               

 

1. Veera Iivarinen, Nilsiä - Giessen DR Portrait Et 

2. Joukia Tanner, Teuva - AT Ilmapallo                   Sisu-palkinto

3. Roosa Kemppainen, Hausjärvi - Lohenojan Ismeralda  

                                                                                                 

2002 SYNTYNEET                                                               

 

1. Veera Uusitalo, Haapavesi - Uudentalon Ihqu ET     

2. Alva Enqvist, Pedersöre - Ina                                       

3. Leevi Weckström, Nurmijärvi - Lohenojan Ingles          

4. Antti Mäki-Arvela, Uusikaupunki - Helmi          Sisu-palkinto

5. Amanda Mäki-Arvela, Uusikaupunki - Herkku                          

                                                                                                   

2001 SYNTYNEET                                                               

 

1. Kiia Iivarinen, Nilsiä - Vanhatalon Inmira           Sisu-palkinto

2. Salla Vakkilainen, Hyvinkää - Lohenojan Ismeralda  

3. Miia Rajaniemi, Nivala - AT Ilmapallo                    

4. Josefiina Kavander, Sauvo - Riitmaan Ingrid               

5. Tiuku Tapola, Hauho - Kivikon Ilakoiva              

                                                                                                 

2000-1999 SYNTYNEET                                                       

 

1. Aamos Taivalmäki, Ikaalinen - Vauhkon Helle               

2. Emma Falin, Askola - Vanhalan Haniliini         

3. Arttu Sillanpää, Kauhava - Kosolan Irwingoodcow

4. Pinja Tapola, Hauho - Saran Helmililja              

5. Sebastian Tanner, Teuva - AT. Hömbu                      

6. Joel Rajaniemi, Nivala - Kildare Hello Vicky ET  Sisu-palkinto

1997-1996 SYNTYNEET                                                          

1. Lilli Laiholahti, Marttila - Mapleburn Calimero Helix ET

2. Vanhatalo Antti, Siikainen - Vanhatalon O. India ET

3. Helmiina Kavander, Sauvo - Riitmaan Heather                 

4. Kristiina Kuortti, Ikaalinen - WIT Happygirl ET                   

5. Amanda Tiiri, Alastaro - Hanhisaaren Hanoi Rocks

6. Anni Rissanen, Kuopio - Koivumäen Hawanna Haka  Sisu-palkinto

7. Riikka Harju-Keturi, Kauhajoki - Tikan Hienohelma                  

8. Pajula Maiju, Loimaa - Keskitalon Herttuatar         

9. Oona Taivalmäki, Nilsiä - Saran Helmililja                      

10.Janica Antila, Sastamala - Kildare Hello Vicky ET          

 

1995 SYNTYNEET

 

1. Vanhatalo Heikki, Siikainen - Rounion Senior Elisabeth

2. Meri Nissilä, Kouvola - Vanhalan HeartBreaker

3. Eeva Linnainmaa, Hämeenkyrö - Hokadi         

4. Matilda Mäki-Arvela, Uusikaupunki - Edelvais       Sisu-palkinto

5. Anu Arpiainen, Pälkäne - Elly                

 

 1994-1993 SYNTYNEET                                                          

                                                                                                                                       

1. Sannasisko Äijö, Lavia - Äijön Henrika                  

2. Kaarina Jyrkinen, Lempäälä - Margot Harriet ET   Sisu-palkinto

3. Outi Virtanen, Ikaalinen - Wiethegen Eleonor Red ET

4. Kaappola Mira, Kauhajoki - Rannan Ehtoo                 


Farmari 2009 Kokkolassa 31.7.2009

 

Junior Champion Sannasisko Äijö, Lavia - Äijön Anrika

 

Tuomari Miia Kaappola

2002-2003 syntyneet

1.  1. Roosa Kemppainen, Hausjärvi - HH. Etäällä 1294660 A

2. Iiro Kallio, Nivala - Heikkilän Edelweis Et 0128218 F

3. Leevi Weckström, Järvenpää - Lohenojan Elda 124319 A

 

2000-2001 syntyneet

1. Pia Pylkkönen, Maaninka - Mykräkallion Ella 128165 F

2. Kiia Iivarinen, Nilsiä - TerraceBank Kasey Et 1294350 A

3. Salla Vakkilainen, Hyvinkää - Lohenojan Elda 124319 A

4. Miia Rajaniemi, Nivala - Elviira 276257 B3

 

1999 syntyneet

1. Eemeli Vakkilainen, Hyvinkää - Lohenojan Accra 128132 F

2. Ilona Jokinen, Kauhava - Elovena 1294448 A

 

1998 syntyneet

1. Siiri Lumme, Rajamäki - Evenne 1294402 A

2. Eeva Pohto, Espoo - Joukolan Ange-Lisa 1294385 A

3. Sini Ylönen, Espoo - HH.Adamarie 1294351 A

4. Riikka Hiekkalahti, Kuopio - AK Elvi 128192 F

5. Olli Tammenlarva, Rajamäki - Enkeli 1294404 A

6. Eero Vanhatalo, Siikainen - Vanhatalon Etta-Beam 128199 F

 

1997 syntyneet

1. Anni Rissanen, Kuopio - AK Ahkera 128189 F

2.Valtteri Änkö, Ikaalinen - Änkön Anette 1294367 A

3. Emmi Juutinen, Vieremä - Anitra 128177 F

4.Nea Hanski, Espoo - HH.Adamarie 1294351 A

5. Carita Autio, Alavieska - Korven Enkeli 128245 F

6. Olli Kallio, Nivala - Heikkilän Edelweis  0128218 F

 

1996 syntyneet

1. Antti Vanhatalo, Siikainen - B.B.Emptation ET

2. Riikka Harju-Keturi, Kauhajoki - Faucher Poker Lahja Et

3. Kristiina Kuortti, Ikaalinen - Kuortin Elämänilo Et 128224 F

4. Suvi Hokkanen, Kangasniemi - J. Yetset 1294288 A

 

1995 syntyneet

1. Heikki Vanhatalo, Siikainen - Vanhatalon S. Amy-Charity 128197 F

2.Janina Suokas, Hämeenlinna - Savinnan & Uusi-Suon Alppiruusu 1290477 A

3. Tii Lyytikäinen, Mikkeli - Alaska 1294290 A

4. Janne Laajalahti, Iisalmi - Kallioniemen Alprose 128090 F

5. Antti Jurva, Tervola - Airam 128152 F

 

1991- 1994 syntyneet

1. Sannasisko Äijö, Lavia - Äijön Anrika 127848 F

2. Juho Vanhatalo, Siikainen - Rondelaine Goldwyn Indica Et 125314 F

3.Juulia Ahlholm, Kärsämäki - Korkiakosken Calimero Avril 1294357 A

4. Kirsi Teiskonlahti, Ylöjärvi - Majaniemen Amelie 1294277 A

5. Sanni-Maria Tiisala, Lavia - Äijön Aleksandra 127849 F

6. Eveliina Kumpula, Nivala - Rounion Hjärta Ylisma 1294352 A

7.Jonna Savonlahti, Nilsiä ( Muuruveden Maatalousoppilaitos) - Ynnä 128042 F


TYYLIKÄS 2009 Haapajärvellä 7.6.2009

JUNIOR HANDLER CHAMPION                   Juulia Ahlholm

JUNIOR HANDLER VARACHAMPION        Lilli Laiholahti

Tuomari Chris Studer, Kanada

 

2003-2001 syntyneet

1. Hilla Savolainen

2. Vilho Pietikäinen

3.  Veera Laulumaa

4. Taru Röyttä

5. Kiia Iivarinen

6. Liisa Röyttä

7. Taru Röyttä

8. Aino Tiikkainen

9. Roope Kemppainen

10. Iita Pietikäinen

11. Matias Huitula

 

2000-1998 syntyneet

1. Henna Kainulainen

2. Ilona Savolainen

3. Meri Niskanen

4. Eeva Pohto

5. Sini Ylönen

6. Sini Niskanen

7. Otto Pietikäinen

8. Eveliina Liinamaa

9. Veronica Kempter

10. Pia Pylkkönen

11. Jarita Pirttimaa

 

1997 syntyneet

1. Lilli Laiholahti

2. Tuuli Kainulainen

3. Katariina Ryynänen

4. Nea Hanski

5. Mikael Kumpula

6. Olli Kallio

7. Mirva Hosionaho

8. Eetu Finnilä

9. Jani Karsikas

10. Inka Tiikkainen

11. Niko Järvinen

 

1996-1994 syntyneet

1. Kaarina Jyrkinen

2. Janina Suokas

3. Heikki Vanhatalo

4. Hanna Savolainen

5. Enni Turpeinen

6. Kristiina Kuortti

7. Antti Vanhatalo

8. Jasmin Hottinen

9. Elias Kumpula

10. Sanni Jylhä-ollila

11. Mira Savolainen

 

1993-1991 syntyneet

1. Juulia Ahlholm

2. Juho Vanhatalo

3. Kirsi Teiskonlahti

4. Johannes Ahlholm

5. Elina Nuolioja

6. Veera Laulumaa

7. Eveliina Kumpula

8. Jenni Suokas

9. Minna Kumpula

10. Maiju Jukarainen

11. Meri Taipale

12. Suvi Laulumaa

13. Elina Röyttä

14. Lotta Röyttä


KAUNIKI 2008 Pellossa 10.8.2008

 

JUNIOR HANDLER CHAMPION    Eveliina Kumpula, Nivala ja Rounion Verona

TULOKSET

Alle 9-vuotiaat

1. Milla Nieminen, Espoo ja Kummun Alli

2. Moona Repo, Simo ja Arotar

3. Kiia Koskinen, Tornio ja Annabella

1997-1998 syntyneet:

1. Minna Niskakoski, Ylitornio ja Ässä

2. Mikael Kumpula, Nivala ja Alppi-salama

3. Rea Korkatti, Tornio ja Vallilan Ajatar

4. Mira Kaikkonen, Kolari ja Ammu

    Marianne Koivumaa, Kolari ja Ylläs

    Jasmin Komulainen, Kolari ja Yöperhonen

   Anni Pantsar, Pello ja April.  

1995-1996 syntyneet:

1. Elias Kumpula, Nivala ja Alppi-salama

2. Antti Jurva, Tervola ja Äilä

3. Emmi Tuisku, Tervola ja Ammu

4. Meiju Määttä, Pello ja Apila

    Nestori Heikka, Tornio ja Amanda

    Ella Laulumaa, Oulainen ja Aamu

1992-1994 syntyneet

1. Eveliina Kumpula, Nivala ja Rounion Verona

2. Juulia Ahlholm, Kärsämäki ja Korkiakosken Fairytale

3. Kaarina Jyrkinen, Lempäälä ja Bonnie B.C. Yessie Et

4. Pipsa Pallari, Tervola ja Äilä

   Veera Laulumaa, Oulainen ja Alppi-salama

   Saana Kamunen, Nivala ja

1990-1991 syntyneet

1. Minna Kumpula, Nivala ja Rounion Saga Yrsiinia

2. Taru Vähäsöyrinki, Haapajärvi ja Ässä

3. Maiju Jukarainen, Haapajärvi ja Rounion Verona

4. Hermanni Laulumaa, Oulainen ja Yösydän

    Terhi Lyytinäinen, Haapajärvi ja Äkämä

    Suvi Laulumaa, Haapajärvi ja Varjo


Farmari 2008 Lahdessa

Junior Handler kilpailu 2.8.2008
Tuomari: Zsolt Körösi, Unkari

Junior Handler- Champion: Äijö Sannasisko, Lavia
1. vara-Champion: Vanhatalo Heikki, Siikainen
2. vara-Champion: Toikka Minna, Nurmijärvi

Kuvat Venla Torppa

Tulokset
Luokka 1: 2001-2000 syntyneet
1. Taivalmäki Aamos, Ikaalinen
2. Kemppainen Roope, Hausjärvi
3. Leiramo Kerttu, Iitti

Luokka 2: 1999 syntyneet
1. Suutari Sauli, Ristiina
2. Karjalainen Riikka, Puumala
3. Leiramo Veera, Iitti

Luokka 3: 1998 syntyneet
1. Suutari Santeri, Ristiina
2. Pajula Minttu, Alastaro
3. Suutari Anni, Ristiina

Luokka 4: 1997 syntyneet
1. Laiholahti Lilli, Marttila
2. Taivalmäki Oona, Ikaalinen
3. Kavander Helmiina, Sauvo

Luokka 5: 1996 syntyneet
1. Vanhatalo Antti, Siikainen
2. Kiljunen Heidi, Hämeenkoski
3. Pajula Maiju, Alastaro

Luokka 6: 1995 syntyneet
1. Vanhatalo Heikki, Siikainen
2. Suokas Janina, Lammi
3. Pärssinen Eelis, Tammela

Luokka 7: 1994 syntyneet
1. Jyrkinen Kaarina, Lempäälä
2. Tukiainen Mira, Puumala
3. Riihimäki Anna, Lammi

Luokka 8: 1993-1992 syntyneet
1. Äijö Sannasisko, Lavia
2. Vanhatalo Juho, Siikainen
3. Suokas Jenni, Lammi

Luokka 9: 1991-1990 syntyneet
1. Toikka Minna, Nurmijärvi
2. Länsisalmi Anna, Kerava
3. Engman Joakim, Ruotsi


YLLÄTYS-2008 Junior Handler

 

JUNIOR HANDLER CHAMPION:

Lilli Laiholahti / Rosayre Yessi-Regan ET

 

Tulokset:

Tuomarina Einar Lysell, Ruotsi

Luokka I

1. Emmi Kavenius  / Ahkera

2. Roosa Kemppainen / Lohenojan Amazon

Luokka II

1. Elsa Kavenius / Aktivia

2. Veera Leiramo  / Ylisoma

3. Kerttu Leiramo /  Ariel

4. Roope Kemppainen / HH. AveMarie

5. Salla Vakkilainen / Lohenojan Amazon

6. Aamos Taivalmäki  / Taivalmäen Abbedissa

Luokka III

1. Karoliina Nieminen / Aamu

2. Minttu Pajula/ Keskitalon Apila

3. Eero Vanhatalo / Vanhatalon F.Eva Anette

4. Eeva Pohto / Aurinko

5. Iiris Nissilä / Yllätys

6. Jenna Kurtti/ Yanca

7. Olli Tammenlarva / Ylösjoen Ynni

8. Siiri Leiramo / Ariel

9. Siiri Lumme/ Ylösjoen Ala

10. Aurora Nissilä / Ystävä

Luokka IV

1. Lilli Laiholahti / Rosayre Yessi-Regan ET

2. Maiju Pajula / Keskitalon Apila

3. Kristiina Kuortti / Wiethege Gabriella ET

4. Antti Vanhatalo / S Marianne Angelina

5. Oona Taivalmäki / Kellcrest Jour Anastacia ET

6. Amanda Tiiri / Asmo Alppi ET

7. Nea Hanski / HH. AveMarie

8. Eeva Kavenius/ Aupair

9. Heidi kiljunen / Aprikoosi

10. Daniela Ellenberg / Rajakallion Ynnä

Luokka V

1. Kaarina Jyrkinen / Wiethege Gabriella Et

2. Janina Suokas / Toikan Älskling

3. Meri Nissilä / Vlyyli

4. Emmi Rantala / Hoff Royal Sasha

5. Ola-Pekka Laiholahti / Joukolan Yosett

6. Venla Torppa / St. Martin Yesterday ET

7. Emilia Lähteenmäki /Aprikoosi

8. Anna Varhala / Järventaustan Yolanda

9. Jaakko Nieminen / Äidinlahja

10. Vilma Fagerström / Toivolan Örinä

11. Iida Kiljunen / Yövilkka

12. Johanna Torkkola / Toivolan Ylvia

 

Luokka VI

1. Kirsi Teiskonlahti / Majaniemen Felicia

2. Outi Virtanen / Faucher Yogi ET

3. Sanna-Sisko Äijö / Majaniemen Victoria

4. Jenni Suokas / Gårdsby Koster Candy

5. Eveliina Kumpula / Rounion Verona

6. Juulia Ahlholm / Du Petit Pont Jerry Viktoria ET

 

Luokka VII

1. Minna  Toikka / Gårdsby Stormatic Wilma

2. Riina Ojala / Faucher Yogi ET

3. Mia Peräkasari / Ystävä

4. Jere Valkoma / HH. Fantasy- Charity ET

5. Lari Piispanen / Valentine ET

6. Salla Jussila / Vlyyli

7. Anu Kalliola / Venus


Kansallinen vuosinäyttely Farmari 2007

Junior Handler-tulokset
Tuomari Miia Kaappola

Junior Handler Champion Sini Ranta, Vantaa - Guddeby Impuls Brita

Junior Handler vara Champion Venla Torppa, Puumala - Victoria 28J


Luokka 1. vuonna 2000 – 2001 syntyneet


1. Johanna Riekkinen, Juankoski - Ööli
2. Pia Pylkkönen, Maaninka - Yenna
3. Vili Korhonen, Lapinlahti - Jussilan Yoanna
4. Roope Kemppainen, Hausjärvi - Hougard Änna-Anna-N-Et    
Luokan Sisu-palkinto Roope Kemppainen

Luokka 2. vuonna 1999 syntyneet


1. Heidi Pöysä, Ristiina - Uusi-Suon Äpyli
2. Suli Suutari, Ristiina - Karhilan Yolanda
3. Veera Leiramo, Iitti - Ylisoma
4. Riikka Karjalainen, Puumala - Könnön Ystävä
5. Sebastian Tanner, Teuva - AT. Vinssi
6. Emilia Korhonen, Lapinlahti - Jussilan YetSet
Luokan Sisu-palkinto Emilia Korhonen

Luokka 3. vuonna 1997 -1998 syntyneet


1. Lilli Laiholahti, Marttila - Joukolan Yanni-Lisa
2. Valtteri Änkö, Ikaalinen - Guddeby Zik Gobi
3. Anni Suutari, Ristiina - Karhilan Ylevä
4. Anni Rissanen , Kuopio - Yonna
5. Ronja Hongisto, Taipalsaari - Kurhilan Väkkärä
6. Kaisa Häkkinen, Puumala - Jukaraisen Yöstar
7. Santeri Suutari, Ristiina - Karhilan Yasmin Gold
7. Anna Kaarakainen, Vieremä - Yvonne Et
7. Mikael Kumpula, Nivala - K. Veronika
7. Aurora Nissilä, Valkeala - Venus
7. Janita Riekkinen, Juankoski - Lehtolan Ylväs
7. Eero Vanhatalo, Siikainen - Vanhatalon Yazzi
7. Iiris Nissilä, Valkeala - Ystävä
Luokan Sisu-palkinto Janita Riekkinen

Luokka 4. vuosina 1995 – 1996 syntyneet


1. Heikki Vanhatalo, Siikainen - HH.Fantasy-Charity Et
2. Antti Vanhatalo, Siikainen - Rounion Special Tometta Viennetta
3. Suvi Korhonen, Kuopio - AK Ylva
4. Sohvi Pylkkönen, Maaninka - Äx
5. Elias Kumpula, Nivala - K. Veronika
6. Meri Nissilä, Valkeala - Venus
7. Janne Laajalahti, Iisalmi - Villiruusu
7. Enni Turpeinen, Pihtipudas - Korkiakosken Viikuna
7. Ville-Veikko Eskelinen, Vieremä - Yölotta
7. Kaisa Suutari, Ristiina - Visserdale Vanessa Et
7. Suvi Hokkanen, Kangasniemi - Jokiahon Wish
7. Hanna Savolainen, Sonkajärvi - Victoria
7. Tuomas Torttila, Lammi - T.Ärtsy
Luokan Sisu-palkinto Suvi Hokkanen

Luokka 5. vuosina 1993 -1994 syntyneet


1. Venla Torppa, Puumala - Victoria 28J
2. Sannasisko Äijö, Lavia - Fiona
3. Olli Heino, Riihimäki - Guddeby Zik Gobi
4. Ola-Pekka Laiholahti, Marttila - Guddeby Impuls Brita
5. Mira Tukiainen, Puumala - Jukaraisen Viikuna
6. Henna Rantonen, Kangasniemi - H.Western
7. Johannes Ahlholm, Kärsämäki - Korkiakosken Ultimate
7. Ilari Torttila, Lammi - Vilske
Luokan Sisu-palkinto Henna Rantonen

Luokka 6. vuosina 1991 – 1992 syntyneet


1. Maija Laurikainen, Lemi - Välke
2. Kirsi Teiskonlahti, Ylöjärvi - Joukolan Vaavikki
3. Juho Vanhatalo, Siikainen - Rounion Romeo Saga Valentine
4. Juulia Ahlholm, Kärsämäki - Korkiakosken Ultimate
5. Eveliina Kumpula, Nivala - K. Modaline Et
6. Sharlotta Torttila, Lammi - Öminä
7. Axi Holmström, Helsinki - Rannan Valma
7. Matias Turpeinen, Pihtipudas - Korkiakosken Viikuna
7. Minna Kumpula, Nivala - HH.Victoria Conn Marie Sue Et
Luokan Sisu-palkinto Sharlotta Torttila

Luokka 7. vuosina 1989 – 1990 syntyneet


1. Sini Ranta, Vantaa - Victoria 28J
2. Minna Toikka, Nurmijärvi - Rengon Unna
3. Minna Meklin, Kuopio - AK Vanilla
4. Heidi Jäske, Joroinen - Kuuselan Usva
5. Lari Piispanen, Ristiina - Karhilan Fina Marie
6. Anna Länsisalmi, Kerava - Jussilan Flirtti
Luokan Sisu-palkinto Anna Länsisalmi


Ammujaiset 2007

Tulokset
Tuomari Francois Beaudry Kanadasta

 

1999 tai 1998 syntyneet

1. Santeri Suutari & Karhilan Yasmin Gold
2. Justiina Kavander & Äipänkukka,       Junior vara Champion
3. Karoliina Nieminen & Joukolan Yes
4. Minttu Pajula & Keskitalon Ängelmä
5. Sauli Suutari & Karhilan Yolanda
6. Eero Vanhatalo & Vanhatalon Yazzi
7. Minna Jaala & Yrkki
8. Sonja Helgren & Friida
9. Jenna Kurtti & Fiira
10. Wilhelmiina Mäki-Arvela & Ängelmä

1997 tai 1996 syntyneet

1. Maiju Pajula & Keskitalon Ängelmä,    Junior Champion
2. Amanda Tiiri & Hansisaaren Ässä-Mix
3. Helmiina Kavander & Riitman Yysa
4. Lilli Laiholahti & Joukolan Yanni-Lisa
5. Antti Vanhatalo & Rounion Special Tometta Wienetta
6. Antti Jaala & Örkki,
7. Valtteri Änkö & Faucher Yogi Et
8. Janica Antila & Yrtti
9. Varpu Aho & Lassilan Yniikki

1995 tai 1994 syntyneet

1. Venla Torppa & Victoria
2. Ola-Pekka Laiholahti & Guddeby Impuls Brita
3. Sonja Ikonen & Virma ISK
4. Jaakko Nieminen & Vekkuliina
5. Janina Suokas & Rengon Unna
6. Emmi Rantala & Majaniemen Upea
7. Mira Tukiainen & Uusi-Suon Whisky
8. Heikki Vanhatalo & HH.G.Fantacy-Charity Et
9. Kaisa Suutari & Karhilan Yasmin Gold
10. Emma Järvinen & SaRan Valkovuokko
11. Matilda Mäki-Arvela & Valio

1993 tai 1992 syntyneet

1. Sannasisko Äijö & Fiona,      Senior vara Champion
2. Sanni-Maria Tiisala & Flora,    Senior Champion
3. Amar Taha & Rasilan Upsider
4. Outi Virtanen & Änkön Wilkku
5. Kirsi Teiskonlahti & Joukolan Vaavikki
6. Miina Nieminen & Vipinä
7. Sanna Järvinen & Paakkosen Wettex
8. Matias Mäki-Arvela & Vanilja
9. Jenni Suokas & D.P.Vivian Et
10. Fanny Achren & Vipsukka

1991-1989 syntyneet

1. Minna Toikka & D.P.Umbrella Et
2. Lari Piispanen & Karhilan Fina Marie
3. Maija Laurikainen & Toikan Välke
4. David Wigger & Victoria Et
5. Anniina Korkeamäki & Vanhatalon G.Lucia Vanessa
6. Anu Kalliola & Venus


Muurikki 2007

Junior Handler Championin valinta

Junior Champion Lilli Laiholahti ja Joukolan Yanni-Lisa

1998 ja myöhemmin syntyneet

1996-97 syntyneet

1994-95 syntyneet

 Kuvat Mari Torppa

 

Tulokset

Tuomari Sanna Savikko

 

Junior Handler champion: Lilli Laiholahti & Joukolan Yanni-Lisa

varachampion: Minna Toikka & Des Prairies Umbrella ET

1998 tai sen jälkeen syntyneet:
1.Santeri Suutari & Karhilan Yasmin Gold
2.Heidi Pöysä & Uusi-Suon Äpyli
3.Kalle Häkkinen & Jukaraisen Yöstar
4.Riikka Karjalainen & Könnön Ässä
4.Kaisa Häkkinen & Jukaraisen Fantasia
4.Sauli Suutari & Karhilan Yolanda

1996 tai 1997 syntyneet:
1.Lilli Laiholahti & Joukolan Yanni-Lisa
2.Antti Vanhatalo & Loukasten Victoria
3.Suvi Hokkanen & Jokiahon Wish
4.Jarkko Karjalainen & Könnön Ystävä
5.Minna Juutilainen & Mäntykankaan Yötär
6.Laura Sikanen & Mäntykankaan Ässä
7.Laura Hentunen & Mäntykankaan Yasmin

1994 ja 1995 syntyneet:
1.Kaisa Suutari & Kildare Valentine ET
2.Venla Torppa & Loukasten Victoria
3.Janina Suokas & Ronde Conn Yep-Yep ET
4.Maiju Petriläinen & Jukaraisen Vadelma
5.Ola-Pekka Laiholahti & Guddeby Impuls Brita
6.Mira Tukiainen & Jukaraisen Viikuna
7.Maria Juutilainen & Mäntykankaan Viola

1993 tai aiemmin syntyneet:
1.Minna Toikka & Des Prairies Umbrella ET
2.Maija Laurikainen & Toikan Välke
3.Lari Piispanen & Rounion Ulma ET
4.Heidi Jäske & Kuuselan Usva
5.Jenni Suokas & Rasilan Yasmin
6.Henna Rantonen & Hiidenniemen Western

 

Totista totta, mutta kivaa!

 

 Kuvissa Venla Torppa ja Antti Vanhatalo sekä Loukasten Victorian. Kuvat Mari Torppa

 


 Junior Handler -tuloksia vuodelta 2004 on saatavana PDF-muodossa tästä linkistä.


 

Karjatilan junior handler Championin voittaja oli Riku Jokela Viljakkalasta, esiteltävä eläin oli Hoff Janice Rose

Heikki Lappalainen & Carolyn Et i.Steven
Kuvaaja Tiina Tahvonen

Vanhatalon junnut: Heikki & Vanhatalon Roxette i.
Lynch, Juho & Vanhatalon Rasteri i.Hershel ja Laura & Rounion Ramada i. Marshall, Okra 2002
Kuva Patricia Wiklund

Olli Heino & Syndikat Wilma, Okra 2004.
Kuvaaja Anders Vahtola